قوانین جدید برچسب گذاری انرژی تایرها

اتحادیه اروپا در تاریخ ۱ می ۲۰۲۱ قانونی وضع کرده است در خصوص برچسب انرژی تایرها که میزان مصرف سوخت، صدا و ایمنی تایر را مشخص می کند. این قانون از ۱ می ماه ۲۰۲۱ اعمال شده است.
این پرچسب‌گذاری برای انواع تایرهای سواری، اتوبوسی و کامیونی است که همانند برچسب‌گذاری انرژی لوازم برقی خانگی طبقه‌بندی و رنگ‌آمیزی شده است. برچسب انرژی جدید دارای ۵ درجه‌بندی است که میزان مقاومت غلطشی تایر و همچنین میزان چنگ‌زنی در جاده های بارانی را نشان می‌دهد و همچنین گزینه‌ای که میزان صدای تایر را با دسی بل نشان می‌دهد.


در برچسب جدید دو نماد برای استفاده این تایر در جاده‌های برفی و یخ زده نیز اضافه شده است. این برچسب به منظور کمک به مصرف‌کنندگان بوده تا در هنگام خرید لاستیک جدید اطلاعات کافی و بهتری درباره عملکرد تایری که می‌خواهند خریداری کنند، داشته باشند. نشان دادن مقاومت غلتشی پایین در برچسب انرژی، بهره‌وری انرژی پایین تایر را به نمایش می‌گذارد. در نتیجه مزایای بالقوه‌ای را از نظر مصرف کمتر سوخت و افزایش مسافتی که وسایل نقلیه برقی بین نقاط شارژ می توانند طی کنند، ارائه می دهد.
چسبندگی و چنگ‌زنی در جاده های خیس و بارانی یک اندازه‌گیری ایمنی است ، اما عنصری است که به راحتی با مقاومت غلتشی همراه نمی‌شود. لاستیک‌های تولید شده قبل از ۱ می ۲۰۲۱ با برچسب انرژی قبلی به فروش می‌رسند و از این تاریخ اعلام شده لاستیک‌های جدید با برچسب انرژی جدید وارد بازار تایر می‌شوند.

 

 

منبع:

ec.europa.eu/info

تماس با ما

نشانی:
تهران- خیابان سعدی شمالی - خیابان منوچهری - کوچه دکتر آقاجان - پلاک 13 - واحد 4 و 5 و 6 

کدپستی: 1145743719

تلفن های تماس:
021-66716065  و  66716875-021

شماره نمابر (فاکس):
021-66712760